Dijital pazarlama danışmanlığı, markaların bugünü ve yarınıdır.

Dijital pazarlama danışmanlığı, markanızın dijital dünyada etkin şekilde varlık göstermesini, marka bilinirliği ve müşteri sadakati çalışmalarını içeren bir hizmet türünü ifade eder. Dolayısıyla markaların bugünü ve geleceği için oldukça önemli bir danışmanlık türünü de ifade etmektedir.  Bu blog yazımızda dijiital pazarlama neden önemli, markalar için neyi ifade ediyor sorularına yanıt bulacaksınız.

 

 

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Neden Önemli?

 

Çünkü internet kullanımı bir virüs gibi aramızda yayılıyor ve her geçen gün daha da genişliyor. İnsanların davranış modelini değiştiren ve tek tip insan modelinden bahsedilen savlarında yapılmasına neden olan internet kullanımı, markalar için önemli bir pazarlama stratejisini ifade ediyor. Özellikle pandemi günlerini düşündüğünüzde, insan hayatının bir şekilde devam edebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz birçok hizmeti dijital tabanlı uygulamalar üzerinden edinmiştik. Bu hizmetler;

 

 • Eğitim
 • Bankacılık işlemleri
 • Sağlık
 • Eğlence
 • Alışveriş

 

Özellikle E-Ticaret siteleri için en önemli şeylerden biriside alışveriş davranışlarının pandemi ortamının yarattığı etkiyle internette gerçekleşmesidir. Pandemi öyle bir süreçti ki, alışveriş işlemlerini internetten yapmaya çekinen insanları bile bu alana itti. Bununla beraber alışveriş ihtiyaçları için bu alanı kullanmaktan çekinen ya da yabancılık hisseden herkese, normal ve güvenilir bir işlem olduğunu da gösterdi. Dolayısıyla insan davranışlarında gerçekleşen bu dönüşümün markaların pazarlama stratejileri adına geliştirecekleri stratejiler için de önemi oldukça güçlüdür. Marka pazarlaması, hedef kitlenin davranış metrikleri baz alınarak en etkili şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu anlamda gerçekleştirilecek çalışmaları dijital pazarlama danışmanlığı hizmetini alarak edinebilirsiniz. Gelecek, dijital pazarlama stratejileri oluşturan ve bu alanda etkin faaliyet yürüterek marka büyümesini gerçekleştirmeye çalışanların dönemi olacak. Çünkü insan davranışlarını her zaman ölçerek, hedef kitlesi özelinde takip edenlerin ve pazarlama stratejilerini bu doğrultuda oluşturanların ilham aldığı tek kaynak; bilimsel verilerdir. Dolayısıyla doğru bir çalışma yanlış bir sonucu doğurmayacaktır.

 

 

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

 

Dijital pazarlama danışmanlığı alarak markanıza şunları sağlayabilirsiniz;

 

 • Marka bilinirliği
 • Marka sadakati
 • Hedef müşteri kitlesini büyütmek

 

Dijital pazarlama danışmanının markanıza sağladığı etkileri daha da detaylandırabiliriz ancak yukarıda bahsi geçen ilk 3 madde en önemli faydalar sağlar. Dolayısıyla markanızın bir ayağını dijitalde tutarak, hedeflediğiniz dönüşümleri arttırma fırsatı yakalarsınız.

Dijital pazarlama için gereken eylemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Müşteri İhtiyaçlarının Tam Belirlenmesi:

 

Markanızın hedef kitlesine ait müşteri portföyünü belirledikten sonra, müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyerek işe başlanır. Bu eksiklikler belirlendikten sonra kreatif pazarlama yöntemleri ile ürün ve hizmetleriniz bu gruba tanıtılır. Müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla belirlemenin önemi, pazar konumunuzu yükseltirken, güçlü bir konumdaysanız da var olan konumunuzu daha da güçlendirir.

 

Hedef Kitle Araştırması:

 

Hedef kitle araştırması, markanızın ürün veya hizmetlerinin doğru kitlelere ulaştırılması adına yapılacak çalışmalar için oldukça önemlidir. Doğru hedef kitle kırılımlarıyla markanızın ürün/hizmetlerinde beklenen satış dönüşümünü tam anlamıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda profesyonel bir hizmet almak markaların geleceği için yatırım yapmaları gereken bir alanı ifade eder. Ve bu beklenen dönüşümleri sağlamak adına bir zorunluluğu da ifade eder.

 

Dijital Pazarlama Stratejilerinin Oluşturulması:

 

Dijital pazarlama stratejilerinizi müşteri portföyünüzü iyi tanıdıktan sonra gerçekleştirilir. Bu anlamda hedef kitlenizin belirlenmesiyle birlikte dijital pazarlama stratejilerini oluşturulur. Bu sayede markanızın reklam kampanyaları daha etkili olacaktır.

 

Çalışma Sayesinde Gerçekleşen Dönüşümün Raporlanması:

 

Marka için gerçekleştirilen çalışmaların ne olduğunu, markaya ne sağladığını ve sonuçları hakkında detaylı bir açıklamanın olduğu raporlar sunulmaktadır. 

 

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

 

Dijital pazarlama danışmanı alırken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar olacaktır. Markanızı en iyi şekilde temsil edecek marka danışmanlığı hizmetlerimiz ile markanızın dijitaldeki temsiliyetini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu anlamda markalarımız için sağladığımız özellikler;

 

 • Deneyim ve Uzmanlık
 • İletişim ve Şeffaflık
 • Stratejik Çalışmalar

 

Apolitik ailesi olarak tek politikamız dijital mottosuyla markalarımızın dijital pazarlama çalışmalarını sürdürmekteyiz. 

 

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hizmeti Kimler İçin Gerekli?

 

Dijital pazarlama danışmanlığı hizmetleri, bu alanda varlık göstermeyen ya da yeterli düzeyde temsil edildiğini düşünmeyen markalar için gerekli bir hizmet türüdür. Dolayısıyla markanızın dijital platformlarda temsilini sağlayarak hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu anlamda profesyonel bir destek almak isteyen ve dijitalin önemini kavrayan markalar için hizmet vermekteyiz. 

 

Bu içeriğimizde neden dijital pazarlama sorularına yanıt verirken, dijital danışmanlık nedir, nasıl yapılır gibi merak edilen soruları da cevaplandırdık.