Öncelikli olarak bu bloğumuzda kısaca SEO nedir, neden önemlidir, faydaları nelerdir gibi basit bir anlatım ile sizi bilgilendirmeyi hedefledik.

SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

   Öncelikli olarak bu bloğumuzda kısaca SEO nedir, neden önemlidir, faydaları nelerdir gibi basit bir anlatım ile sizi bilgilendirmeyi hedefledik. 

   SEO, İngilizce açılımı “Search Engine Optimization” Türkçede ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçmektedir. Açılımından da anlaşıldığı üzere Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlarda yer alarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

 

   Google algoritması reklam verilmeden sitenizin tıklanma oranına ve ziyaretçi sayınıza göre sayfanızı üst sıralara taşıyacaktır. Google’ın dikkat ettiği unsurlardan biri de tıklanma sayısından çok ziyaretçinin sitenizde ne kadar vakit geçirdiğidir. Bu yüzden nitelikli ziyaretçiler elde etmek ilk hedefiniz olmalıdır. 

 

   SEO neden önemlidir sorusunun cevabı, sitelerin organik ve ücretsiz trafik çekmeye yaraması şeklinde ifade edilebilir. Arama motorları her gün milyarlarca kullanıcının sorunlarını ve problemlerini çözmek için hizmet etmektedir. Bu açıdan SEO rekabet ortamı için önemli bir unsur haline gelmiştir.

   Google’da her gün yaklaşık 6 milyara yakın kullanıcı arama yapmaktadır. Bu veriyi de düşünecek olursak eğer rekabet ortamını hayal etmek bizim için daha kolay bir hale gelecektir. Bir web siteniz, bloğunuz veya alışveriş siteniz varsa SEO ile hedeflenmiş ücretsiz trafik almanız mümkün olacaktır. SEO çevrimiçi müşterileri doğrudan işletmenize kazandırmayı çok kolaylaştıracaktır. Üst sıralarda sitenizin görünür olmasını istiyorsanız doğru bir SEO çalışması ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.